Pavasaris ir laiks, kad daudziem vecākiem jāpieņem svarīgais lēmums par atvases bērnudārza gaitu uzsākšanu rudenī. Tomēr ne visi gribētāji saņem uzaicinājumu uzsākt mācības izvēlētajā pirmsskolas izglītības iestādē. Kā rīkoties? Vai visiem pienākas pašvaldības līdzfinansējums, izvēloties privātā bērnudārza vai aukles pakalpojumus? Skaidrību par esošo situāciju palīdzēja rast Daina Kājiņa - pedagoģe, Latvijas Privāto pirmsskolu biedrības un "CreaKids" vadītāja.

Skaties video šeit

Pašvaldības līdzfinansējumu var saņemt visi bērni, kuriem, sasniedzot pusotra gada vecumu, nav nodrošināta vieta pašvaldības bērnudārzā, un kuru vecāki kā alternatīvu ir izvēlējušies privāto izglītības iestādi vai aukles pakalpojumus. Tomēr ir noteikumi, lai šo atbalstu varētu saņemt. Pirmkārt, bērnam jābūt reģistrētam pašvaldības bērnudārza rindā. Otrkārt, neatkarīgi no tā, kurā pašvaldībā atrodas izvēlētais privātais bērnudārzs, bērnam un vismaz vienam no vecākiem jābūt deklarētam tieši tajā pašvaldībā, no kuras līdzfinansējums tiek pieprasīts. Svarīgi saprast, ka katrā pašvaldībā ir savi noteikumi un savs līdzfinansējuma apmērs, un vienotas informācijas par situāciju visās valsts pašvaldībās nav. Tāpēc katram interesentam jāvēršas vai nu pie savas pašvaldības, vai izvēlētās pirmsskolas, lai noskaidrotu piedāvātās iespējas.

Izvēloties aukles pakalpojumus, jāņem vērā, ka šajā gadījumā spēkā ir citi Ministru kabineta noteikumi, un arī līdzfinansējums ir mazāks, nekā izvēloties privāto pirmsskolu. Lai ģimene saņemtu līdzfinansējumu, auklei jābūt reģistrētai datu bāzē un VID, turklāt aukle vienlaicīgi nedrīkst strādāt ar vairāk nekā pieciem bērniem.

Būtiska privāto pirmsskolu un aukļu pakalpojuma atšķirība ir tā, ka, iegūstot vietu pašvaldības bērnudārzā, līdzfinansējums aukļu pakalpojumam pēc 30 dienām tiek pārtraukts. Savukārt, ja bērns apmeklē privāto bērnudārzu, un ģimene vēlas to turpināt arī pēc pašvaldības bērnudārza vietas iegūšanas, to var darīt un saņemt līdzfinansējumu arī turpmāk. 

Interesanti, ka līdzfinansējums bērniem no 1,5 līdz 4 gadu vecumam ir lielāks (piemēram, 231 eiro Rīgā), bet, sasniedzot 5 gadu vecumu samazinās (Rīgā 174 eiro). Tas tiek skaidrots ar bērnudārza izmaksu samazināšanos no 5 gadu vecuma - 5 un 6 gadus veciem bērniem valsts nodrošina mācību materiālus un pedagogu algas. Tas nozīmē, ka vecākiem šī maksājuma atšķirība ir minimāla, jo lielu daļu no starpības nosedz valsts. Turklāt, sasniedzot 5 gadu vecumu, ir sasniegts obligātās izglītības vecums, un pašvaldībai ir pienākums nodrošināt vietu bērnudārzā (pat tad, ja pēc rindas kārtības šī vieta vēl nav iegūta). 

Tā kā Rīgā bērnudārzu rindas ir visgarākās, jau uzreiz pēc bērna piedzimšanas vecāki tiek aicināti pieteikt bērnu rindā. Šobrīd to ir iespējams izdarīt, izvēloties 3 bērnudārzus - tomēr

nav iespējams zināt, cik ilgi šajā rindā būs jāgaida, un kad bērns saņems uzaicinājumu uzsākt mācības.

Arī Daina Kājiņa atzīst, ka šī izvēle ir svarīga un sarežģīta, turklāt, pārdomājot un mainot izvēlētās pirmsskolas iestādes, bērns atkal nonāk rindas beigās.

"Galvenais ir izpētīt situāciju un pieņemt sev labākos lēmumus. Pret internetā pieejamajām atsauksmēm jāizturas ļoti kritiski," uzsver Daina Kājiņa un aicina vecākus izmantot atvērto durvju dienas, lai klātienē apmeklētu bērnudārzus, iegūtu precīzāku informāciju par rindas garumu un izdarītu savu izvēli, balstoties uz redzēto.

Bet kā "tulkot" bērna vietu rindā uz pašvaldības bērnudārzu? Ko laika izpratnē nozīmē tas, ka priekšā vēl 100, 200 vai pat vairāki simti bērnu? Kā skaidro Daina Kājiņa, vieta rindā drīzāk jāuztver kā bērna reģistrācijas numurs. Šis skaitlis neapzīmē reālu rindu, jo to ietekmē daudzi faktori. Piemēram, ir bērni, kuri mācīties tiks uzaicināti prioritāri, ja bērnudārzā jau mācās viņu brālis vai māsa, vai arī sasniedzot 5 gadu vecumu. Tajā pašā laikā, ne visi uzaicinātie bērni izvēlēsies tieši to bērnudārzu, tāpēc precīzi izrēķināt potenciālo uzaicinājuma laiku diemžēl nevar.

Galvenais tomēr ir neatlikt lēmuma pieņemšanu uz pēdējo brīdi, jo arī privātajos bērnudārzos mēdz būt rindas, un grupiņas uz rudeni parasti tiek komplektētas jau pavasarī.