Ceturtdien, 18. janvārī, Latvijas Radio 5 raidījuma "Citi Rīti" viesi ir Latvijas Kinematogrāfistu savienības priekšsēdētāja un "Lielā Kristapa" producente Marta Bite un režisors, scenārists un producents Matīss Kaža. Aprunājāmies par gaidāmo "Lielais Kristaps" kinofilmu apbalvošanu, kā arī kino tendencēm. Rubrikā "Eksotisks ceļojums uz Latgali" sazvanījāmies ar Adrianu Zelču, un apspriedām jaunāko raidījuma "Pīci breinumi" epizodi. Dienas jautājumā apspriedām to, kādi ir iespējamie, interesantie saīsinājumi.

Vārda dienas

Antis, Antonijs, Antons

Laika prognoze

Visā valstī gaidāma stipra snigšana, gaisa temperatūra dienā no -7 grādiem austrumos līdz +1 grādam rietumu piekrastē.

Rīta viesis

Šodien ciemojās "Lielā Kristapa" producente, scenāriste Marta Bite un režisors, scenārists un producents Matīss Kaža. Viņi pastāstīja par gaidāmo kino apbalvošanu "Lielais Kristaps".

Kinofestivāls "Lielais Kristaps"

“Lielā Kristapa” balva kinematogrāfā iedibināta 1977. gadā, šogad balvas tiks pasniegtas 35. reizi. Kopš 2001. gada festivāls tika rīkots ik pēc diviem gadiem, taču no 2014. gada tas notiek katru gadu un to rīko Latvijas Kinematogrāfistu savienība. Nesen ir sācies nacionālās kino balvas "Lielais Kristaps" skatītāju balsojums. “Lielais Kristaps 2023" norisināsies 1.-4. februārī, piedāvājot filmu programmu un īpašus notikumus, kas vainagosies ar apbalvošanas ceremoniju 4. februārī un ko tiešraidē translēs Latvijas Televīzija. 

Svarīgākās dienas ziņas

  • Par Latvijas 2023.gada labāko sportistu vakar Trīs Zvaigžņu balvu pasniegšanas ceremonijā atzina hokejistu Artūru Šilovu, bet par labāko sportisti - vidējo distanču skrējēju Agati Cauni. Par labāko komandu atzina Latvijas hokeja izlasi, bet par labāko treneri - Latvijas basketbola izlases galveno treneri, itāli Luku Banki.

  • Izglītības ministrija plāno par dažām dienām mainīt atsevišķu eksāmenu norisi. Tas nepieciešams, lai nekavētu centralizēto eksāmenu darbu vērtēšanu.

  • Saeima šodien galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu un to pārvaldības likumā, ar kuriem no nākamā gada tiks apvienoti sabiedriskie mediji - Latvijas Televīzija un Latvijas Radio.

Dienas Jautājums

"Kādi ir iespējamie, interesantie saīsinājumi?"

  • ZPD ir skolas laikā šaušalīgais saīsinājums

  • LSM jeb Lai skan mūzika

  • LDJ jeb Laiks dienas jautājumam

  • KIKD jeb Kā iet? Ko dari?

  • PPD jeb Paldies par darbu

Jaukās ziņas

  • Radītas trīs īpašas Sēlijas dejas, kuru horeogrāfijas autors ir Jānis Purviņš, taču dziesmas postfolkloras stilā radījuši grupa “TKP/ tā kā pērn”. Tajās izcelta vieta, no kuras nāk dziesma, kā arī kāds augs, kura atsauce iesaistīta dejā - "Ilūkstes ozoli", "Vārnavas naktsvijole" un "Neretas rudzu rogas".

  • Par 2024. gada gliemeža sugu nosaukts zaļganais kailgliemezis, informēja Latvijas Malakologu biedrības pārstāvis Edgars Dreijers. Latvijā līdz šim konstatēts Rīgā, Ogrē, Liepājā.