Jau labdarības maratona laikā saņemti vairāk nekā 100 palīgā saucieni no jauniešiem, kam nepieciešams gan emocionāls atbalsts, gan praktiska palīdzība. “Dod pieci!” 158 stundu laikā uzklausījis ziedotājus, tēmas ekspertus, sabiedrībā zināmus cilvēkus un tos, kuri paši savulaik bijuši jaunieši un saskārušies ar grūtībām. “Dod pieci!” rīkotāji nosūtījuši atklātu vēstuli valsts augstākajām amatpersonām par atbalstu riskam pakļautiem bērniem un jauniešiem, iekļaujot deviņus priekšlikumus un aicinot problēmām rast risinājumu. “Dod pieci!” komanda saka lielu paldies ikvienam ziedotājam par atbalstu šī gada labdarības maratona mērķa īstenošanai – palīdzēt jauniešiem, kurus līdzcilvēki izvēlas neredzēt!

„Man šķiet, ka mēs, dzīvojot savas dzīves un esot darbu gūzmā, nepamanām to, kas notiek apkārt. Lielais jautājums ir, ko mēs varam kopā darīt, lai mūsu līdzcilvēkiem veiktos labāk. Katrs cilvēks, kas ierauga un var palīdzēt, ir tikpat svarīgs, kā valsts institūcijas. Tas ir kopīgs darbs,”

sacīja šī gada labdarības maratona “Dod pieci!” noslēdzošais viesis – Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs, kuram tika uzticēts arī izlaist Latvijas Radio 5 dīdžeju Tomu Grēviņu no stikla studijas. 

Visi labdarības maratonā “Dod pieci!” saziedotie līdzekļi 100% apmērā caur projekta partneri – labdarības organizāciju Ziedot.lv nonāks pie bezpeļņas organizācijām, kas sniedz profesionālu palīdzību bērniem un jauniešiem, kuri palikuši bez pienācīgas ģimenes un sabiedrības aprūpes, cietuši no vardarbības un citiem noziegumiem, saskaras ar dažādām dzīves grūtībām. Viena no bezpeļņas organizācijām, kas ir gatava īstenot šī gada labdarības maratona mērķi, ir “Sociālā atbalsta un izglītības fonds”, kas šobrīd saņēmusi jau vairāk nekā 20 palīdzības pieteikumus gan no pašiem jauniešiem, gan vecākiem un aizbildņiem, gan psihologiem un sociālajiem pedagogiem.

 „Lielākais skaits palīdzības pieteikumu ir no aizbildņu ģimenēm, jo aizbildņu skaits Latvijā ir ļoti liels, bet iespēja piesaistīt pakalpojumus mazāka nekā, piemēram, audžuģimenēm. Palīdzības pieteikums saņemts arī, piemēram, no ļoti vientuļa jaunieša, kura vecāki lieto alkoholu, bet jaunietis šobrīd izjūt bezcerību un bezspēcību, jo saprot, ka pirms svētkiem ir pilnīgi viens..."

stāsta SAIF Liepājas atbalsta centra vadītāja Guna Krēgere-Medne.

Uzdevums arī izglītot

Sabiedrisko mediju labdarības maratona “Dod pieci!” uzdevums ir ne tikai vākt ziedojumus izvēlētajam mērķim, bet arī izglītot sabiedrību un veicināt izmaiņas valsts un pašvaldību līmenī. 

Katru dienu “Dod pieci!” stikla studiju Vecrīgā apmeklēja dažādi viesi, tai skaitā tika uzklausīti arī vairāki skaudri pieredzes stāsti, kā ir būt grūtībās nonākušam jaunietim. “Dod pieci!” stikla studijā katru dienu viesojās arī eksperti un atbalsta sniedzēji, daloties pieredzē darbā ar grūtībās nonākušiem jauniešiem.

“Dod pieci!” tēmas vēstnesis Latvijas Radio 2 ētera personība Kaspars Markševics labdarības maratona laikā katru dienu viesojās stikla studijā, sev līdzi aicinot cilvēkus, kam ar līdzcilvēku atbalstu izdevies pārvarēt dzīves grūtības. Viņš dalījās arī ar savu stāstu. “Es nekad neesmu dzirdējis no savas mammas to, ka viņa ar mums lepotos, ka mēs esam kaut kas īpašs viņas dzīvē. Mans uzdevums šogad ir darīt visu, lai tādi, kādi bijām mēs – vientulībā atstāti, nebūtu citi bērni.”

Pieveikta pasaulē garākā labdarības skriešanas stafete

Labdarības maratona “Dod pieci!” laikā Doma laukumā notika pasaulē garākā labdarības skriešanas stafete. Iesaistot pēc 470 skrējējus, uz skrejceliņa bez apstājas tika noskrietas teju 158 stundas. Kopā noskrieti 1168 kilometri. Skriešanas stafete, gluži tāpat kā pats labdarības maratons, bija nepārtraukta un notika arī nakts stundās. Garāko labdarības skriešanas stafeti atbalstīja arī uzņēmumi, kas ziedoja vismaz 10 000 eiro un kļuva par skrējiena patroniem.

Noskaidrotas labdarības maratona populārākās dziesmas

Labdarības maratonu “Dod pieci!” ar viesošanos stikla studijā atbalstīja vairāk nekā 110 dažādi mūzikas kolektīvi. “Dod pieci!” galvenais princips ir atskaņot dziesmas apmaiņā pret ziedojumu.

Gada pēdējā dienā, 31. decembrī, Latvijas Radio 5 ēterā tiks atskaņotas 100 populārākās šī gada labdarības maratona “Dod pieci!” dziesmas.

Līdz šim jau zināms, ka TOP 10 populārākās dziesmas alfabētiskā secībā ir:

  1. Coldplay “Christmas Lights”
  2. “Dod pieci!” 2020. gada himna “Es zinu, Tu esi”
  3. Emilija Bērziņa “Sirds pelnos”
  4. Haralds Sīmanis “Ezers”
  5. John Lennon “Imagine”
  6. Louis Armstrong “What A Wonderful World”
  7. Raimonds Tiguls “Lec, Saulīte”
  8. "Adata un diegs" – šī gada labdarības maratona “Dod pieci!” himna Sudden Lights un Gustavo izpildījumā
  9. The Sound Poets “Kalniem pāri”
  10. Toto “Africa”

Ja neskaita uzņēmumu ziedojumus, tad šī gada “dārgākā dziesma”  ir “Agni”, ko izpilda Haralds Sīmanis. Par to ziedoti 5555 eiro.

 

“Dod pieci!” T-kreklu veikals

Šogad “Dod pieci!” klausītājiem un atbalstītājiem apmaiņā pret ziedojumu bija iespēja kļūt par unikālu T-kreklu īpašniekiem. Katra krekla dizainu īpaši “Dod pieci!” radīja kāda Latvijā zināma personība un katrs no tiem bija pieejams tikai vienā eksemplārā. Kreklu dizainus veidoja Intars Busulis, “Prāta Vētra”, Olga Rajecka, Latvijas Hokeja izlases spēlētāji, Latvijas Basketbola savienība, Mārtiņš Sirmais, “Sudden Lights”,  Marta Grigale, KIWIE, Elita Patmalniece, “The Sound Poets”, Latvijas Leļļu teātris un daudzi citi. “Dārgākais” krekls, kā autors ir mūziķis Dambis, tika pārdots par 1000 eiro. Ziedojumos kopā savākti gandrīz 12 tūkstoši eiro.

Ziedojumi turpinās

Vēl līdz Zvaigznes dienai, 2023. gada 6. janvārim, ziedot labdarības maratona “Dod pieci!” šī gada tēmai var arī Ziedot.lv, izvēloties projektu “Dod pieci!”. Palīdzībai ikviens jaunietis var pieteikties, sazinoties ar organizācijām, ka norādītas labdarības maratona “Dod pieci!” mājaslapā dod.pieci.lv.

Organizācijas, kas ir gatavas īstenot šī gada ziedojuma mērķi: Open Radošais Centrs, Resiliences centrs, Pusaudžu Resursu centrs, Latvijas Samariešu apvienība, Sociālā atbalsta un izglītības centrs, YOU+, Palīdzēsim Viens Otram, Palīdzēsim.lv, Būt brīvai, House of Hope, Latvijas SOS Bērnu ciematu asociācija, Mentor Latvia, Laiks Jauniešiem, Esi centrs, Adventure Therapy Latvia, Zvannieku mājas.