‘’Ir grūti, ja mājās ir slims cilvēks, it īpaši, ja tas ir tavs bērns,’’ stāsta Dmitrija mamma, kuras dēla bērnību atņēma slimība.
Līdz 11 gadu vecumam Dmitrijs bija pilnīgi vesels puika. Taču pēkšņi, kādā dienā zēnam parādījās augsta temperatūra, sākās krampji, viņš palika zils un gandrīz neelpoja. Ātrā palīdzība viņu nogādāja slimnīcas reanimācijas nodaļā, kur viņu ieveda mākslīgajā komā. Diemžēl Dmitrija smadzenes bija smagi cietušas. Smadzeņu bojājumu ietekmē viņš kļuva pilnībā paralizēts. Nav īsti izskaidrojuma par notikušo.
Kopš tā laika ir pagājuši vairāk nekā 10 gadi, Dmitrijam šobrīd ir 25 gadi. Visus šos gadus par viņu ir rūpējusies un gādājusi mamma, lai dēlam nodrošinātu gan atbilstošu epilepsijas ārstēšanu, rehabilitāciju un ikdienas aprūpi. Lai arī Dmitrijam ir minimālas apziņas un komunikācijas spējas, mamma ikdienā ar viņu daudz sarunājas, lasa priekšā grāmatas, klausās mūziku.
Dmitrija mamma strādā, tomēr ar to nepietiek, lai nodrošinātu visu dēlam vajadzīgo. Dmitrijam ārstu konsīlijs ir nozīmējis pretepilepsijas zāles, taču valsts tās neapmaksā un Nacionālais veselības dienests individuālo kompensāciju ir atteicis. Zālēm Fycompa ik mēnesi nepieciešami 170 eiro, papildus divas reizes gadā nepieciešamas zāles Prolia, kas maksā 100 eiro. Kopā gadā nepieciešami 2240 eiro. Ģimenei šādu līdzekļu nav.
Šogad „Dod pieci!” palīdzēs cilvēkiem, kurus no dzīvības šķir nauda
Labdarības maratona rīkotāji aicina ziedojumu vismaz 5 eiro apmērā apmainīt pret savu mīļāko dziesmu Latvijas Radio 5 ēterā, lai palīdzētu cilvēkiem ar kritiskām un akūtām veselības problēmām, kas parādījušās pēkšņi un kam nepieciešama tūlītēja ārstēšana, taču valsts šīs izmaksas nesedz. Tie ir gadījumi, kad cilvēkus no dzīvības šķir konkrēta un pašiem nesasniedzama naudas summa, tādēļ būtiski, lai kritiskā brīdī pieejami līdzekļi ārkārtas situācijām un palīdzību, kaut daļējā apmērā, būtu iespējams saņemt nekavējoties.
Ik gadu vairāk nekā 300 cilvēku ar kritiskām un akūtām veselības problēmām vēršas pie Ziedot.lv, lūdzot tūlītēju palīdzību medikamentu iegādei, izmeklējumiem un diagnozes noteikšanai, atbalstu retu un smagu diagnožu ārstēšanā, operācijām un procedūrām gan Latvijā, gan ārpus valsts robežām.
Smagi slims cilvēks līdztekus fiziskām sāpēm un ierobežojumiem nereti nonāk bezcerīgā situācijā ārstniecībai nepieciešamās naudas trūkuma dēļ. Ja pacienta diagnoze „izkrīt” no valsts apmaksāto ārstniecības pakalpojumu vai kompensējamo medikamentu saraksta, slimība ievelk trūkumā un nabadzībā visus tuvākos.
Nereti cilvēkiem nepietiek līdzekļu ārstu konsultācijām, jo valsts apmaksātie speciālisti kvotu trūkuma dēļ ir grūti pieejami vai ilgi jāgaida. Bieži finansiālu līdzekļu trūkuma dēļ cilvēki ārstniecību atliek vai neveic to nozīmētajā apjomā. Naudas trūkums valstiskā līmenī nereti ir iemesls, kādēļ specifiskas diagnozes gadījumos daudzi medikamenti, īpaši inovatīvie, paliek ārpus kompensējamo zāļu sarakstiem, tikmēr pacientu vienīgā cerība ir līdzcilvēku atbalsts.
Tā ir mūsu visu kopējā atbildība nepalikt vienaldzīgiem un sniegt atbalstu. Mēs nevaram pieļaut, ka smagi slimi cilvēki paliek bez palīdzības, jo pēkšņas veselības problēmas var skart ikvienu no mums – slimību neieplāno, tā nešķiro un nežēlo.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X