Dana Isarova (29) katru rītu gaida ziņu no saviem radiem Ukrainā, taču baidās par to, kāds būs saņemtās vēsts saturs. “Tā nāves sajūta, viņa ir ļoti klātesoša…katru dienu,” saka Dana, stāstot par to, kā dzīve mainījusies kopš 24. februāra rīta, kad Krievija iebruka Ukrainā. 

Viņas tētis jaunībā pārcelās no Ukrainas uz Latviju, tāpēc tur šobrīd dzīvo liels pulks radinieku - babuška, krustmāte, krusttēvs, viņu bērni un citi tuvinieki, pie kuriem Dana ar ģimeni ik gadu ir viesojusies. Šobrīd vieta, kas viņas atmiņās ir saules un dvēseles plašuma simbols, kļuvusi par karalauku: “Zvanam krustmātei un viņa saka, ka vīri nevar nosēdēt mājās. Viņi brauc apkārt pa pilsētu, vāc riepas. Visas sievas ir pagrabos, taisa “Molotova kokteiļus”, dzied dziesmas, lūdzās visi kopā. Bērni zina, ko nozīmē trauksmes zvani un zina, ka tad jāiet slēpties pagrabos.”

“Mēs jau pirmajā dienā teicām - mēs braucam jums pakaļ, te nepaliekat. Bet viņiem ir tā iekšējā pārliecība, ka viņi nevar pamest savu valsti, viņiem ir par viņu jācīnās,” stāsta Dana, apbrīnojot cilvēcību, kādu viņi ir saglabājuši, neskatoties uz to, ka šobrīd kļuvuši par dzīvu mērķi agresora ieročiem. “Es ne reizi neesmu dzirdējusi ne no viena sava radinieka nekādus lamu vārdus, nekādus pārmetumus vai naidu. Ome bieži arī teica, ka nedrīkst šobrīd sevī kultivēt naidu. Ir jālūdzās ne tikai par savējiem, bet arī par pretinieku.”

Emocionālā sarunā Dana dalās ar savu personīgo pārdzīvojumu un to, ko viņai stāsta radinieki par situāciju Ukrainā, kur tās iedzīvotāji cīnās par vērtībām, kas svarīgas arī mums. 

“Ļoti daudz reizes mēs viens otram pasakam, ka mēs viens otru ļoti mīlam. Kursttēvu pirmo reizi redzēju ar asarām acīs, bet viņi neraud… Es zinu, ka viņi turās. Viņi jūt to atbalstu, ko mēs sniedzam, bet tas nemazina to, ka viņiem pāri galvām lido raķetes,” atgādina Dana, cerot, ka agresors tiks apturēts. 

 

Šis projekts īstenots ar Eiropas Parlamenta finansiālu atbalstu.*

 

 

* Šis materiāls atspoguļo tikai autora viedokli. Eiropas Parlaments nav atbildīgs par tajā ietvertās informācijas jebkādu izmantošanu.