Vai skaistumam nepieciešama glābšana?

Dizainere Elīza Tolstika (24) par savu diplomdarbu ieguva starptautisko “World Brand Design Society” apbalvojumu un stipendiju. Viņa savu ikdienu velta skaistumam – tā ieraudzīšanai un atklāšanai – ne tikai strādājot dizaina nozarē un reizēm piedaloties fotosesijās kā modele, bet arī veidā, kā vēro pasauli un cilvēkus sev apkārt. 

Elīza savas sajūtas un pārdomas vislabāk spēj izpaust citiem redzamā veidā: “Būtībā vizuālā valoda ir bijusi mana valoda. Iespējams es neprotu tik labi savas domas un izjūtas pārvērst vārdos, bet man šķiet, ka es to veiksmīgāk spēju izdarīt tieši vizuālā formā.” Tas ir viens no iemesliem, kāpēc viņa ir izvēlējusies strādāt dizainā, savos darbos ņemot vērā arī dažādas mākslinieciskās kvalitātes. Elīza uzskata, ka šī profesija nes arī atbildību: “Tā ir, manuprāt, vislielākā atbildība - neiet vai nemelot cilvēkiem par kaut kādām lietām tikai tāpēc, ka mums ir iespējas vai spējas to noformēt varbūt mazliet skaistāk, nekā patiesībā pēc būtības konkrētā lieta ir.”

“Mēs drīzāk šo vārdu lietojam pārāk bieži, saucot jebkuru lietu par skaistu,” atzīst Elīza, atgādinot, ka vārds "skaistums" zaudē savu vērtību, ja lietojam to bez pamatojuma. Lai gan mēdzam, piemēram, saukt apģērbu par skaistu, tas savu patieso skaistumu iegūst tikai tad, kad tiek lietots – uzvilkts, tāpēc tikai tajā brīdī šādu apzīmējumu ir pelnījis. “Zīmulis jau ir varbūt skaists viņa ārienē, bet tas īstais skaistums rodas tad, ja cilvēks to paņem rokās un rada kaut ko ar to, un tad viņš varbūt iegūst to īsto skaistumu.”

Viņa atgādina, ka skaistums slēpjas mūsos pašos un tajā, kā mēs spējam raudzīties uz lietām. “Es ceru, ka mēs ejam uz to, ka šie te skaistuma standarti vairs nebūs standarti, ka skaistumu mēs spēsim ieraudzīt ik katrā,” saka Elīza atgādinot, ka “Dabā ir novērojams, un arī cilvēka dabā ir novērojamas dažādas nepilnības, kuras varbūt varētu saukt arī par neglītām vai nepietiekamām, bet nez kāpēc mēs tās dēvējam par skaistām.”

Šajā epizodē saruna par skaistumu, kurš izglābs mūs, un skaistumu, kas mums jāizglābj.

 

Šis projekts īstenots ar Eiropas Parlamenta finansiālu atbalstu.*

 

 

* Šis materiāls atspoguļo tikai autora viedokli. Eiropas Parlaments nav atbildīgs par tajā ietvertās informācijas jebkādu izmantošanu.