Monta Zaumane (24) daudziem ir pazīstama kā Monta, kura Instagram stāsta par drošību jeb @montatalkssecurity. Ideja radīt profilu radās 1. janvārī, lai izglītotu savus tuvākos cilvēkus, taču kara sākums Ukrainā Montas profilu padarīja par vienu no nozīmīgākajām platformām, kur vairāk kā 32 tūkstoši instagram lietotāju iegūst informāciju par notiekošo. 

Pabeigsi maģistrantūru globālajā drošībā Glāsgovas Universitātē, Monta ir pārliecināta, ka zināšana ir daļa no drošības. “Man ir bail no nezināmā un es domāju, ka tas ir kaut kas kopīgs mums visiem,” stāsta Monta. Viņasprāt, “Ja tu gribi justies droši, tad vissliktākais, ko tu vari izdarīt, ir ielikt galvu zemē un neklausīties, un nelasīt, un nezināt,” tāpēc arī Monta velta savu laiku, lai saviem sekotājiem skaidrotu notiekošo Ukrainā. 

“Agrāk, ja tu gribēji aizbēgt no tās realitātes, tu paņēmi telefonu un ritināji, un ritināji un skatījies bildītes, skatījies ceļojumus, skatījies kā modeles vingro, dejo. Nu, da jebko tu tur skatījies un izbēgi no tās savas realitātes,” saka Monta, skaidrojot, ka šobrīd viss ir otrādi – lai uz mirkli atslēgtos no realitātes (kara Ukrainā), viņai ir svarīgi pavadīt laiku ārpus sociālajiem tīkliem. Informācijas apkopošana, publicēšana, atbildēšana uz vēstulēm – tas viss prasa ļoti daudz laika un enerģijas. Tāpēc Monta nereti pasaka saviem sekotājiem, ka uz mirkli paņems pauzi, lai neizdegtu un parūpētos par sevi. 

Monta stāsta, ka līdz ar lielo sekotāju skaitu, palielinās arī atbildība. Taču, “tas, cik viegli cilvēki man uzticējās arī ir ļoti satraucoši, jo tiešām es varētu būt jebkas un es varētu jebkurā brīdī sākt stāstīt kaut ko pilnīgi citu, vai arī manu profilu varētu uzlaust.” Sarunā viņa reflektē par to, kā mainījies veids, kādā iegūstam informāciju. 

Līdz šim Monta ne reizi nav šaubījsies par to, ko dara. “Tā ir kaut kāda tā mana līdzatbildība, ka man ir jāpalīdz. Es zinu, ka man ir zināšanas, es zinu, ka es māku izskaidrot un es zinu, ka ir tik daudz cilvēki, kuriem ir jautājumi,” viņa saka, uzsverot, ka turpinās runāt par drošību un veidot to.

 

 

Šis projekts īstenots ar Eiropas Parlamenta finansiālu atbalstu.*

 

 

* Šis materiāls atspoguļo tikai autora viedokli. Eiropas Parlaments nav atbildīgs par tajā ietvertās informācijas jebkādu izmantošanu.