Atver durvis uz apģērbu dizainera profesiju! Raidījumā runāsim ar apģērbu dizainerēm Aigu Jansoni un Alīnu Matvejevu, skaidrosim, ko dara apģērbu dizainers un kur profesiju var apgūt, kā arī uz 3 minūtēm iejutīsimies apģērbu dizainera lomā. 

Ja tev tuva ir māksla un mode, un tu nebaidies no trakām idejām, negulētām naktīm un adatu sadurtiem pirkstiem, tad iespējams vari kļūt par apģērbu dizaineri. Šuvēji, drēbnieki, modes dizaineri – visu šo profesiju pārstāvji veido apģērbu, ko velkam mugurā ikdienā vai svētku reizēs, un šis arods ir bijis pieprasīts visos laikos. Darba lauks ir plašs, tādēļ raidījums "Pīci breinumi" šonedeļ pētīja, ko dara apģērbu diziners un kur apgūt profesiju. 

Aigai Jansonei apģērbu dizaineres profesija – izlolots bērnības sapnis

Raidījums "Pīci breinumi" digitāli viesojās Aigas Jansones darbnīcā Balvos, kur top pašas vārdā nosauktā zīmola kleitas. Ceļš uz profesiju aizsācies šujot lellēm tērpus, pēc tam profesijas iemaņas apgūtas ne vien mājturības stundās, bet arī Balvu profesionālajā un vispārizglītojošajā vidusskolā un vēlāk arī Rīgas Tehniskajā universitātē. Šodien Aiga pati vada savu zīmolu, kā arī pasniedz profesionālos priekšmetus topošajiem šuvējiem. Pēc viņas teiktā esot par apģērbu dizaineri var gan gūt prieku, gan arī nopelnīt, turklāt profesijā esot iespēja mācīties visu mūžu, un tāpat nebūšot gana. 

No neziņas par to, ko darīt pēc 12. klases, līdz savam apģērbu zīmolam "MilkSilk"

Zīmola "MilkSilk" veidotājai Alīnai Matvejevai karjeras izvēle nav bijis vienkāršs lēmums. Par to, kāds ir bijis ceļš uz profesiju, ar jauno apģērbu dizaineri šonedēļ aprunājās raidījuma "Pīci breinumi" WhatsApp korespondente Līna Lontone. Pabeidzot 12. klasi, Alīna nav zinājusi, kur vēlas studēt, apsvērtas dažādas iespējas, tostarp jurisprudences studijas Latvijas Universitātē un apģērbu dizaina studijas Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU), kur pat kārtots iestājeksāmens. Tā kā Alīna bērnībā mākslas skolas vietā apmeklējusi mūzikas skolu, klusās dabas gleznošana izrādījies liels pārbaudījums, un eksāmenu neizdevies nokārtot. Tomēr interese par apģērbu dizainu bijusi, un tādēļ studijām izraudzīta RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes bakalaura programma "Apģērbu un tekstila tehnoloģijas". Izvēle izrādījusies pareiza un likusi pamatu tālākai Alīnas karjerai – šobrīd viņa veido kāzu tērpus un vakartērpus ar zīmolu "MilkSilk".

5BREINUMI uz 3 minūtēm iejūtas apģērbu dizaineru lomā 

Audums, diegi, adatas, šķeres un 3 minūtes laika. Apbruņojušās ar šādu ekipējumu raidījuma "Pīci breinumi" vadītājas Sintija un Baiba eksperimentā noskaidroja, cik viegli vai grūti ir būt par apģērbu dizaineri. Gluži kā ārvalstu raidījumā "Project Runway", uzdevums bija 3 minūšu laikā izveidot somiņu, ar kuru varētu doties uz kādu saviesīgu pasākumu. Laiks eksperimentā palidoja ātri, un izrādījās, ka izveidot pat nelielu aksesuāru ir samērā sarežģīti. 

 

Kur meklēt?

Ja tevi ir ieinteresējusi apģērbu dizainera profesija, vai arī tu pavisam nezini, kurp doties, "Pīci breinumi" tev ir apkopojis noderīgas saites, kur meklēt informāciju par dažādām iespējām: 

  • Maijā tiešsaistē vari arī apmeklēt atvērto durvju dienas Latvijas augstskolās, koledžās, tehnikumos un daudzās citās mācību iestādēs. Visu informāciju par tām meklē Nacionālajā izglītības iespēju datubāzē www.niid.lv, kur atradisi arī informāciju un digitālos rīkus, kas palīdzēs izvēlēties nākotnes profesiju. 
  • Ja tevi jau ir uzrunājusi kāda konkrēta profesija, tad tās aprakstu, intervijas ar profesiju pārstāvjiem un informāciju par mācību iespējām vari meklēt mājaslapā www.profesijupasaule.lv
  • Platforma www.visasiespējas.lv apkopo informāciju par jauniešu organizāciju iniciatīvām un projektiem Latvijā un pasaulē. 
  • Informāciju par starptautisko programmu projektiem, pasākumiem un apmācībām atradīsi mājaslapā jaunatne.gov.lv

Brīnāmies kopā!