Raidījums "Pīci Breinumi" šonedēļ pieslēdzies pie elektrības tēmas – vaļā tiek vērtas durvis uz elektriķa profesiju. 

Raidījumu cikla "Atver durovys iz profeseju" otrais raidījums veltīts darba tirgū pieprasītajai elektriķa profesijai. Klausies un uzzini, ko dara elektriķis, kur profesiju var apgūt un cik nopelnīt. Raidījumā uz sarunu aicinājām arī trīs jaunus elektriķus  – Jāni Noviku, kurš jau strādā profesijā, kā arī topošos elektrotehniķus Alfrēdu Dervinieku i Artūru Rocēnu, kuri vēl tikai mācās Rēzeknes Tehnikumā. 

Ar saulauztu kāju uz īsto profesiju

"Salauzt kāju un kļūt par elektriķi," tā Jānis Noviks pats raksturo savu profesijas izvēli. Mācoties par programmētāju, augstskolas 3. kursā viņš saprata, ka nav uz īstā ceļa. Nelaimīgais notikums ar salauzto kāju lika Jānim pārdomāt savus karjeras plānus un doties mācīties par elektrotehniķi. Tā arī izrādījās viņa īstā profesija, kurā viņš strāda joprojām. 

Pēc Jāņa teiktā būt par elektriķi tas nenozīmē tikai vilkt vadus vai ieskrūvēt lampiņu. Elektriķa profesija esot ļoti daudzveidīga, un darba pienākumi var būt sākot no vēja ģeneratoru uzstādīšanas līdz apsardzes sistēmu ierīkošanai. Piemēram, viņs pats nesen uzsācis darbu Latvijas Gaisa satiksmē. 
 

Kā kļūt par elektrotehniķi vai elektromontieri?

Viena no pirmajām iespējām ir pēc 9. klases iegūt profesionālo izglītību, kā to izvēlējušies darīt Artūrs Rocēns un Alfrēds Dervinieks. Šobrīd viņi abi apgūst elektrotehniķa profesiju Rēzeknes Tehnikuma 4. kursā un iziet praksi. 

Artūra un Alfrēda ceļš uz profesiju nav bijis apzināts – stājoties Tehnikumā, citās mācību programmās vairs neesot bijis brīvu vietu, nācies izvēlēties doties mācīties par galdnieku vai elektriķi. Neskatoties uz to, ka par elektriķa profesiju nebija sapņojuši, abi patlaban ir ļoti apmierināti ar izdarīto izvēli. Artūrs praksis laikā piedalās Rēzeknes Olimpiskā centra būvniecībā, un, kā pats saka, katru dienu strādā ar smaidu sejā. Tikmēr Alfrēds prakses laiku pavada uzstādot apsardzes sistēmas, arī viņam darbs šobrīd liekas saistošs.
 

Kur meklēt?

Varbūt arī tevi ir ieinteresējusi elektriķa profesija? Vai varbūt vēlies doties pavisam citā virzienā? "Pīci breinumi" tev ir apkopojis dažas noderīgas saites un informāciju par pasākumiem, kas palīdzēs tev karjeras izvēlē:

  • Līdz 5. maijam tev vēl ir iespēja pieteikties bezmaksas online mācību spēlei “Atrodi Savu Aizraušanos Latgalē”. Informāciju par mācību spēli meklē šeit, bet pieteikuma anketu šeit.
  • Maijā tiešsaistē vari arī apmeklēt atvērto durvju dienas Latvijas augstskolās, koledžās, tehnikumos un daudzās citās mācību iestādēs. Visu informāciju par tām meklē Nacionālajā izglītības iespēju datubāzē www.niid.lv, kur atradisi arī informāciju un digitālos rīkus, kas palīdzēs izvēlēties nākotnes profesiju. 
  • Ja tevi jau ir uzrunājusi kāda konkrēta profesija, tad tās aprakstu, intervijas ar profesiju pārstāvjiem un informāciju par mācību iespējām vari meklēt mājaslapā www.profesijupasaule.lv
  • Platforma www.visasiespējas.lv apkopo informāciju par jauniešu organizāciju iniciatīvām un projektiem Latvijā un pasaulē. 
  • Informāciju par starptautisko programmu projektiem, pasākumiem un apmācībām atradīsi mājaslapā jaunatne.gov.lv

Brīnāmies kopā!