Raidījums "Pīci breinumi" iepazīst digitālā laikmeta piedāvātās karjeras iespējas ar programmētāju komandas līderi Arni Lupiku un  vizuālo efektu veidotāju Māri Štekeļi, bet raidījuma WhatsApp korespondente Līna Lontone šonedēļ uz sarunu aicināja divas sievietes, kas strādā IT nozarē, – iniciatīvas "She Goes Tech" īstenotāju Zandu Dāmi un vienu no programmas skrinings.lv autorēm Lindu Šeibi. 

Nevienam nav noslēpums, ka informācijas tehnoloģijas jeb IT ir viena no perspektīvākajām ekonomikas nozarēm. Turklāt tā ir arī  nozare, kurā, saskaņā ar statistikas datiem, ir vienas no augstākajām darbinieku algām. Raidījuma cikla "Atver durovys iz profeseju" #5 raidījumā "Pīci breinumi" ieskatijās dažās no profesijām, kuras mums atnesis tehnoloģiju laikmets. 

10 gadi un 10 dažādi darbi, lai atrastu savu profesiju 

Dators, internets un pārtika – tas ir programmētājā izdzīvošanas komplekts. Vismaz tā uzskata programmētāju komandas līderis Arnis Lupiks (35), kas ikdienā strādā amerikāņu uzņēmumā "Underwriter Laboratories". Pirms daudziem gadiem viņš no Latgales pārcēlies uz dzīvi Īrijā, kur strādājis dažādus darbus tostarp arī fabrikās, celtniecībā, ceļu būvē un citur. Izmēģinājis dažādas profesijas, viņs tomēr pieņēmis lēmumu iegūt programmētāja izglītību. Uzreiz pēc studiju pabeigšanas uzsācis darbu aviokompānijā "Ryanair", darbam kurā viņu uzrunāja jau viņu laikā.

Pēc Arņa teiktā, Īrija patlaban attīstās kā Eiropas "Silikona ieleja" – Dublinas pievārtē savus birojus patlaban atver daudzi ASV tehnoloģiju giganti, piemēram, Facebook tuvākajā laikā plāno atvērt biroju ar 5000 darba vietām. Turklāt darba iespējas tur nav tikai vietējiem. Kā uzsver Arnis, arī ar Latvijā iegūtu diplomu ir iespējams atrast darbu IT uzņēmumos Īrijā, galvenais esot tavas spējas rakstīt kodu. 

 

24 gadu vecumā redzēt savu vārdu filmu titros 

Vai vari iedomāties, ka arī latgalieši strādā pie vizuālajie efektiem "Disney" filmām? Māris Štekeļs no Rēzeknes 24 gadu vecumā jau strādā Londona, uzņēmumā "Industrial Light and Magic", kas ir viena no "Disney" filmu nozares kompānijām. Viņš ir tas cilvēks, kurš vienā kadrā savieno vairākus vizuālos efektus. Pirmā filma, pie kuras veidošanas Māris ir pielicis arī savu roku, bija ģimenes filma "Lācēna Padingtona piedzīvojumi 2", tāpat viņš ir strādājis arī pie jaunākajiem "Zvaigžņu kariem" un citām filmām.

Pats Māris uzskata, ka karjeras iespējas vizuālo efektu nozarē ir plašas. Darba devēji rūpējoties par labiem darba apstākļiem, piemēram, par bezmaksas brokastīm birojā. Turklāt pastāv iespēja strādāt gan attālināti, gan uz vietas Eiropā, ASV, Kanādā un pat Jaunzēlandē. Lai arī Māra nākotnes plānos ir atgriezties uz dzīvi Latgalē, pagaidām viņš vēlas apskatīt pasauli. 

 

Sievietes IT nozarē: Līna Lontone sarunājas ar Zandu Dāmi un Lindu Šeibi 

Darbs informācijas tehnoloģiju nozarē, neskatoties uz stereotipiem, nav domāts tikai vīriešiem, par to šajā nedēļā pārliecinājās raidījuma "Pīci breinumi" WhatsApp korespondente Līna Lontone. Uz sarunu Līna aicināja divas sievietes, kuras patlaban veiksmīgi strādā šajā nozarē, – Zandu Dāmi, "Accenture Latvia" iniciatīvas "She Goes Tech" īstenotāju, un Lindu Šeibi, vienu no programmas skrinings.lv autorēm.

Vairāk par iniciatīvu "She Goes Tech" atradīsi lapā https://shegoestech.lv. Tāpat tuvākajā laikā sociālajos tīklos varēsi sekot arī mūsu WhatsApp korespondentes Līnas Lontones gaitām apmācībās. Savukārt, ja tevi ir ieinteresējis Lindas Šeibes stāsts un tu vēlies pārbaudīt savu krūšu veselību, tad dodies uz mājaslapu https://skrinings.lv

 

Kur meklēt?

 Tomēr, ja tu joprojām nezinu, kurp doties, raidījums "Pīci breinumi" tev ir apkopojis dažas noderīgas saites:

  • Par sev aktuālām tēmām lekcijas vari klausīties Sarunu festivāla "LAMPA" un Rīgas Katoļu ģimnāzijas rīkotajās "Izaugsmes darbnīcās", sekojot iniciatīvai Facebook vai Instagram.
  • Maijā tiešsaistē vari arī apmeklēt atvērto durvju dienas Latvijas augstskolās, koledžās, tehnikumos un daudzās citās mācību iestādēs. Visu informāciju par tām meklē Nacionālajā izglītības iespēju datubāzē www.niid.lv, kur atradisi arī informāciju un digitālos rīkus, kas palīdzēs izvēlēties nākotnes profesiju. 
  • Ja tevi jau ir uzrunājusi kāda konkrēta profesija, tad tās aprakstu, intervijas ar profesiju pārstāvjiem un informāciju par mācību iespējām vari meklēt mājaslapā www.profesijupasaule.lv
  • Platforma www.visasiespējas.lv apkopo informāciju par jauniešu organizāciju iniciatīvām un projektiem Latvijā un pasaulē. 
  • Informāciju par starptautisko programmu projektiem, pasākumiem un apmācībām atradīsi mājaslapā jaunatne.gov.lv

 

Brīnāmies kopā!