#5BREINUMI par militāro dienestu kā profesiju un kā aicinājumu ar kaprāli Santu Pastari un dižkareivi Guntu Zīmeli no Zemessardzes 36. kaujas atbalsta bataljona, kā arī jauno zemessargu Tomu Tiltanovu no Viļakas puses, kurš patlaban dienē Mehanizētās kājnieku brigādes 3. Kājnieku bataljona zemessardzē Kadagā. 

Savus jautājumus par karavīra profeseju šīs nedēļas viesiem uzdeva arī skolēns Ralfs Bilinskis, kuram profesijas izvēle vēl tikai ir priekšā. Tikmēr WhatsApp korespondentu komandai pievienojās Rudīte Gaidule. Viņa mēģināja noskaidrot, kāds ir jauniešu viedoklis par šo profesiju. 

Profesionālais dienests Latgalē

Ar ko karavīrs atšķiras no zemessarga? Kādi normatīvi jāizpilda, lai iestātos dienestā? Kas ikdienā jādara un cik vispār var nopelnīt? Lai rastu atbildes uz šiem un citiem jauājumiem par karavīra profesiju "Pīci breinumi", ievērojot drošības pasākumus, uz sarunu studijā aicināja kaprāli Santu Pastari un dižkarievi Guntu Zīmeli no Zemessardzes 36. kaujas atbalsta bataljona Lūznavā.

Neskatoties uz to, ka dzīvojam miera apstākļos, karavīra profesija ir samērā perspektīva karjera jauniešiem – darbs esot stabils un atalgojums ir vismaz 900 euro pēc nodokļu nomaksas. Turklāt jau vairākus gadus ir iespējams dienēt arī Latgalē – Lūznavā un Daugavpilī. Tomēr, kā uzsver Santa Pastare un Gunta Zīmele, karavīra darbs ir aicinājums. Gan apmācību process, gan pats darbs militārajā sfērā ir fiziski un psiholoģiski smags un atbildīgs, tādēļ ar materiālo motivāciju vien nepietikšot. 

 

Zemessardze kā labi pavadītas brīvdienas

Lai pastāstītu par karavīra profesiju, raidījums "Pīci breinumi" ar tehnoloģiju starpniecību ciemos bija aicinājis arī jauno zemessargu Tomu Tiltanovu (18). Dienestu zemessardzē Toms izvēlējies kā papildinājumu studijam Rīgas Celtniecības koledžā. Kaut arī pats nāk no Viļakas puses, šobrīd viņš dienē Mehanizētās kājnieku brigādes 3. Kājnieku bataljona zemessardzē Kadagā. Dienestu zemessardzē Toms sauc par labi pavadītām brīvdienām, piemēram, īpāsi aizraujošas bijušas nesen notikušās lauka kaujas iemaņu apmācības "Uguns un kustība". Turklāt pie dienesta zemessardzē Toms neplāno apstāties, pēc diviem gadiem viņš vēlētos turpināt mācības Aizsardzības akadēmijā, lai kļūtu par virsnieku.
 

 

Kur meklēt?

  • Ja tevi saista militārā karjera profesionālajā dienestā vai arī esi gatavs no mācībām vai darba brīvajā laikā dienēt zemessardzē, visu informāciju par iespējām atradīsi šeit
  • Gadījumā, ja savu īsto profesiju vēl tikai meklē, lietderīgu informāciju un digitālos rīkus, kas palīdzēs karjeras izvēlē atradīsi Nacionālajā izglītības iespēju datubāzē www.niid.lv
  • Savukārt, ja tevi jau ir uzrunājusi kāda konkrēta profesija, tad tās aprakstu, intervijas ar profesiju pārstāvjiem un informāciju par mācību iespējām vari meklēt mājaslapā www.profesijupasaule.lv