"Atver durovys iz profeseju" #8 raidījumā #5BREINUMI atver durvis uz trim dažādām profesijām rehabilitācijas nozarē. Raidījumā digitāli viesosies fizioterapeite Jolanta Rudzīte, erogterapeite Anita Gžibovska un ārsnieciskais masieris Oskars Orlovs. Kas šīm profesijām kopīgs un kas atšķirīgs, to skaidrosim raidījumā. Tāpat arī runāsim par to, kā pavadīt vasaru un sazvanīsimies ar grupu "Latgalīšu Reps", lai parunātu par pārcelto koncertu un jauno dziesmu. 

 

No fizioterapeita neko nenoslēpsi 

Fizioterapeits, pat uz ielas redzot cilvēka stāju, gaitu un kustības, spēj noteikt, ko būtu nepieciešams koriģet. Tā raidījuma "Pīci breinumi" WhatsApp korespondentei Līnai Lontonei sarunā atklāja fizioterapeite Jolanta Rudzīte. Viņa ikdienā strādā Rēzeknes Slimnīcā un rūpējas par pacientu fiziskā stāvokļa uzlabošanu. Praktiski fizioterapeita darbs izpaužas kā konsultācijas, masāžas, ārsnieciskā vingrošana un teipošana. 

Cilvēkiem, kas savu darba dienu pavada sēžot pie datora, Jolanta iesaka vairāk kustēties – darba laikā lifta vietā izmantot kāpnes, vai printeri novietot tālāk no darba galda, bet brīvajā laikā doties pastaigās un skriet. Noderīgi būšot arī vingrinājumi acīm un stiepšanās vingrinājumi kakla daļai. 

 

Palīdzēt cilvēkiem darīt ikdienišķas lietas 

Apģērbties, pagatavot pusdienas, iziet pastaigā, pacelt nokritušu pildspalvu – tās ir ikdienišķas lietas, kuru nozīmi apjaušam tikai tad, kad zaudējam spēju tās paveikt. Raidījums "Pīci breinumi" uz sarunu aicināja erogterapeiti Anitu Gžibosku. Viņa ir speciālists, kas palīdz cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem mācīties darīt šīs ikdienišķās lietas no jauna, pielietojot arī dažādus tehniskos palīglīdzekļus. 

Ergoterapeita profesija Latvijā esot tikai 20 gadus, tomēr ir ļoti pieprasīta. Kā atzīst Anita, dodoties studēt ergoterapiju Rīgas Stradiņa universitātē, viņa jau ir zinājusi, ka darbs vienmēr būšot. Patlaban viņa strādā Nacionālajā rehbilitācijas centrā "Vaivari", kur darba diena ir allaž piepildīta. 

 

No filologa par ārstniecisko masieri 

Ja interneta meklētājā ieraksta Oskara Orlova vārdu, tad var atrast atbildi, ka viņš ir dziedātājs, rakstnieks un dzejnieks ar pseidonīmu Raibīs. Tomēr izrādās, ka globālais tīmeklis atbildes uz visiem jautājumiem nezina, jo Oskars pavisam drīz būs arī sertificēts ārstnieciskais masieris. Turklāt, viņš ir kardināli mainījis ne tikai savu nodarbošanos, bet arī dzīves vietu – no jūnija sākuma viņš kā ārstnieciskais masieris strādā Valgā. 

Jauniešiem, kurus interesē ārstnieciskā masiera profesija, Oskars ieteiktu izpētīt to padziļināti, pirms doties studēt. Arī dažām viņa kursabiedrenēm vārds "masāža" sākotnēji vairāk asociējies ar SPA, tomēr prakses laikā nācies, piemēram, masēt pacientiem izgulējumus. Tādēļ dodoties mācīties būtu jārēķinās ar rehabilitācijas nozares specifiku. 

 

Kur meklēt?

  • Ja tev piemērota škiet fizioterapeita karjera, visu informāciju par to atradīsi šeit.  
  • Vēlies kļūt par erogterapeitu? Informāciju par profesiju atradīsi šeit un šeit
  • Savukārt, ja Tu vēlies kļūt par ārstniecisko masieri tāpat kā Oskars, meklē informāciju šeit
  • Gadījumā, ja savu īsto profesiju vēl meklē, lietderīgu informāciju un digitālos rīkus, kas palīdzēs karjeras izvēlē atradīsi Nacionālajā izglītības iespēju datubāzē www.niid.lv
  • Ja tevi jau ir uzrunājusi kāda konkrēta profesija, tad tās aprakstu, intervijas ar profesiju pārstāvjiem un informāciju par mācību iespējām vari meklēt mājaslapā www.profesijupasaule.lv
  • Tie, kuri plāno studēt Latvijas Universitātē, stipendijai "Latgales "Ceļamaize"" var pieteikties šeit

 

Brīnāmies kopā!