Par pirmajiem soļiem karjeras izvēlē ar Eleonoru Ivanovu un Elīzu Lazdāni. 

Kļūt par ārstu vai programmētāju? Studēt augstskolā vai doties pasaulē strādāt brīvprātīgo darbu? Kā vispār saprast, par ko es gribu kļūt? Jaunajā rubrikā "Atver durovys iz profeseju" raidījums "Pīci breinumi" mēģinās palīdzēt pamatskolas skolēniem un vidusskolēniem atrast atbildes uz šiem un citiem jautājumiem par karjeras izvēli. 

Raidījumu cikla pirmajā raidījumā, "Pīci breinumi" ir atvēruši durvis uz vasaras darba iespējām ar Eleonoru Ivanovu, kā arī jauniešu mentoringa programmu "Karjernīca" kopā ar Elīzu Lazdāni. 

 

Vasaras darbs un brīvprātīgo darbs kā pirmie ieraksti CV

Ja agrāk vasaras darbs asociējās tikai ar vagu ravēšanu, tad šodien tā ir iespēja skolēniem vasaras laikā iemēģināt savas prasmes dažādās profesijās un nopelnīt pirmo algu. Ar tehnoloģiju palīdzību raidījumā "Pīci breinumi" viesojās Eleonora Ivanova, Austrumlatvijas radošo pakalpojumu centra "Zeimuļs" jaunatnes lietu speciāliste, lai pastāstītu par iespējām jauniešiem strādāt vasarā un brīvprātīgi palīdzēt dažādu pasākumu organizēšanā. 

Daudzu jauniešu karjeras grūtākais posms ir tieši darba gaitu uzsākšana, kad darba pieredzes vēl nav un tādēļ nav iespējas atrast darbu, bet, lai iegūtu pieredzi, ir kaut kur jāstrādā. Kā pārraut šo apburto loku? Jau skolas laikā jauniešiem ir iespēja krāt pieredzi un ierakstus savā CV, strādājot vasarā, piedaloties jauniešu pieredzes apmaiņas projektos vai veltot laiku brīvprātīgo darbam. Kā atzīst Eleonora: "Jauniešiem šobrīd ir ļoti daudz iespēju!" Jāspēj tikai tās atrast un izmantot. 
 

 

Izdarīt pareizo izvēli ar "Karjernīcu"

"Karjernīca" ir jauniešu mentoringa programma vidusskolēniem, kuru izveidojusi kustība "Global Shapers Riga". Lai uzzinātu vairāk par projektu, ar vienu no tā veidotājām Elīzu Lazdāni šonedēļ sarunājās raidījuma "Pīci breinumi" WhatsApp korespondente Līna Lontone. 

Praktiski projekts "Karjernīca" tiek īstenots kā vienas vai vairāku dienu bezmaksas apmācības vidusskolēniem, kurās viņiem ir iespēja meklēt savas stiprās puses, kā arī mācīties tādas praktiskas lietas, kā CV un motivācijas vēstuļu rakstīšana. Šajā pavasarī "Karjernīcu" pārtraukusi ārkārtējā situācija valstī, tomēr Elīza cer, ka nodarbības tiks atsāktas rudenī. Tikmēr jaunieši tiek aicināti lūgt padomu karjeras izvēlē, sazinoties ar "Karjernīcu" sociālajos tīklos. 

 

 

Kur meklēt?

Ja esi pamatskolas vai vidusskolas skolēns, kurš šobrīd meklē karjeras iespējas, "Pīci breinumi" tev ir apkopojis dažādas noderīgas saites:

  • Nacionālajā izglītības iespēju datubāzē www.niid.lv atradisi gan informāciju, gan digitālos rīkus, kas palīdzēs izvēlēties nākotnes profesiju, piemēram, personības testus un video par dažādām profesijām. 
  • Mājaslapā www.profesijupasaule.lv iespējams meklēt visdažādākās profesejas, to aprakstus un mācību iespējas. 
  • Platforma www.visasiespējas.lv apkopo informāciju par jauniešu organizāciju iniciatīvām un projektiem Latvijā un pasaulē. 
  • Informāciju par starptautisko programmu projektiem, pasākumiem un apmācībām atradīsi mājaslapā jaunatne.gov.lv

 

Brīnāmies kopā!