Kultūra klātienes formā atgriežas ikdienā un #5BREINUMŪS. Raidījumā runāsim par šīs vasaras kultūras pasākumiem kopā ar raidījuma viesiem – tautas mūzikas apvienību "Muosys", mākslinieci Lauru Tuču un vienu no festivāla "Muzykys Skrytuļs" organizatoriem Juri Viļumu. 

"Muosys" gatavojas savam pirmajam koncertam

Latvijas Radio Latgales studijā viesojās tautas mūzikas apvienība "Muosys" jeb trīs māsas – Laima Maslova, Liene Brence un Marta Igaune. Šādā formātā viņas apvienojušās tikai gada sākumā, tomēr jau 11. jūlijā viņas varēs redzēt un dzirdēt uz Latgales vēstniecības "GORS" skatuves. Šis apvienībai "Muosys" būs pirmais koncerts, ko dēvēt par savu, tomēr savu klausītāju izdevies iepazīt jau iepriekš, muzicējot dziedošās Igauņu ģimenes sastāvā. 

Apvienības dalībnieces atzīst, ka ārkārtējās situācijas laiks arī viņām ir bijis sarežģīts. Esot pietrūcis gan dzīvo tikšanos kā māsām, gan dzīvas muzicēšanas, tomēr plānotais koncerts esot kā dzinulis virzīties uz priekšu. Tajā būs iespējams dzirdēt gan pašu radītas latgaliešu tautasdziesmu apdares, gan originālmūziku. 

Viesojoties pie #5BREINUMIM, "Muosys" pieskandināja studiju ar mandolīnas, flautas, ģitāras un vijoles skaņām un izpildīja skaņdarbus "Vysys dīnenis zynuoju" un "Sapnis par šokolādi". 

 

Ko varam sagaidīt no digitālā "Muzykys Skrytuļa"?

Latgaliešu mūzikas festivāls "Muzykys Skytuļs" šogad norisināsies 8. reizi, tomēr no ierastās norises vietas Līksnā tas ir pārcelts uz digitālās vides plašumiem. 25. jūlijā festivālu visās pasaules malās varēs skatīties un klausīties ar sociālā tīkla Facebook starpniecību.

Viens no festivāla organizatoriem Juris Viļums #5BREINUMIM atklāja, ka uz skatuves varēs redzēt 22 māksliniekus. Uz skatuves uzstāsies grupas "Latgaliešu Reps", "Rikši", "Jezups i muosys" un daudzi citi, bet digitāli festivālā viesosies arī mākslinieki no tālākam zemēm – Aija Īzaks no ASV un Ivars Štubis no Austrālijas. 

 

Māksla kā iespēja runāt ar sabiedrību par sarežģītiem tematiem

Jaunā māksliniece Laura Tuča mākslu sauc par mūsu kodu, bez kura nespējam pastāvēt. Tādēļ viņa ir izvēlējusies mākslu kā pamatu dialogam ar sabiedrību par klimata pārmaiņām. 10. jūlijā tiks atklāta viņas koncertizstāde "save the earth at least for the sound". 

Māksla ir bijusi Lauras aizraušanās jau kopš bērnības, tomēr gleznot viņa sākusi pavisam nesen. Kā viņa pati atzīst, mākslinieka arods esot grūta nasta, jo nekas sabiedrībā netiek kritizēts tik ļoti kā māksla. Tajā pašā laikā bez mākslas sabiedrība nespēj funkcionēt, jo tā esot kā terapija – iespēja pieņemt sevi un savas kļūdas.  

 

Izbaudi vasaru un seko raidījumam "Pīci breinumi" sociālajos tīklos, lai nepalaistu garām kādu tiešo translāciju no šīs vasaras notikšanām! Brīnāmies kopā!