Otrdiena, 2024. gada 25. jūnijs

Vārda diena: Maiga, Milija

Latvijas Sabiedriskie Mediji

Preses relīzes

Latvijas Radio 3 - Klasika jūniju pasludina par bērnu un jauniešu mēnesi

1. jūnijā, ko visa pasaule atzīmē kā Starptautisko bērnu aizsardzības dienu, Latvijas Radio 3 - Klasika aizsāks sirsnīgu pārraižu sēriju, kas ēterā būs visa mēneša garumā: raidījumā "PārMijas" darbdienās plkst. 12:00 tiks raidīti dzejoļu konkursa "Garā pupa" otrajā kārtā iekļuvušie bērnu rakstītie dzejoļi viņu pašu izpildījumā un ieskaņojumā, kā arī Jelgavas Spīdolas Valsts ģimnāzijas audzēkņu pārdomas, klausoties mūziku.

"Ar Klasikas jaunākās paaudzes klausītājiem nereti tiekamies ētera konkursos, klausītāju koncertos un aicinām arī muzicēt Latvijas Radio studijā. Šobrīd, kad mācību gads beidzies, prieks būs iepazīt jaunos dzejniekus un uzzināt jauniešu izjūtas, klausoties populārus skaņdarbus. Tā varētu būt lieliska ierosme arī citiem viņu vienaudžiem pamēģināt rakstīt dzeju, klausīties un izjust klasisko mūziku," atzīmē "Klasikas" galvenā redaktore Inga Saksone.

Biedrības Ascendum un Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padomes rīkotajā dzejoļu konkursā "Garā pupa" ik gadu ar saviem darbiem tiek aicināti piedalīties 5 līdz 15 gadus veci bērni un pusaudži no visas Latvijas. 20. maijā noslēdzās dzejoļu iesniegšana šī gada konkursam: darbiņus izvērtējusi dzejniece Inese Zandere kopā ar citiem žūrijas locekļiem, aicinot palīgā citas pazīstamas kultūras un mediju personības. Šogad labākie 150 darbi tiks iekļauti ne tikai Ineses Zanderes veidotajā bērnu dzejas gadagrāmatā "Garā pupa" (šogad jau septītajā!) – pirms tam daļa no tiem izskanēs "Klasikas" ēterā pašu autoru lasījumā! Konkursam nav īpašas tēmas – tie ir mazo cilvēku vērojumi, domas un pārdomas par sevi, apkārtējo pasauli, laiku, kurā dzīvojam, attiecības ar cilvēkiem, sapņi un ilgas.

Savukārt rosinājums jauniešiem klausīties mūziku, savas sajūtas un iespaidus paužot vārdos, pieder Jelgavas Spīdolas Valsts ģimnāzijas skolotājai un diriģentei Agijai Pizikai. Viņa savas skolas audzēkņus aicinājusi radoši ieklausīties dažādu laikmetu mūzikas piemēros – sadzirdēt, salīdzināt, domāt, izteikt savas emocijas un asociācijas vārdos un krāsās, piemeklēt pašiem savu skaņdarba nosaukumu. Daži no bērniem jau ir mācījušies vai šobrīd mācās mūzikas skolā, taču lielākoties ar mūziku viņiem nav profesionālu attiecību.

Bērnu un jauniešu mēneša startu 1. jūnijā Klasikas ēterā līdzās "PārMijām” iezīmēs arī citas pārraides. Raidījumā "Rīta regtaims" plkst. 8:40 studijā būs  Klasikas kolēģis Raitis Zapackis, kurš ārkārtējās situācijas laikā tīmeklī aizsācis brīnišķīgu videopasaku sēriju. Plašu atsaucību guvis viņa jaunākais ieraksts – pasaka par Sarkangalvīti ar operprīmu Ingu Šļubovsku-Kancēviču titullomā. Sarkangalvītes Māmiņa ir "Klasikas" direktore Gunda Vaivode, baismīgā Vilka tēlā iejūtas ģitārists Kaspars Zemītis, Vecmāmiņa ir Dailes teātris aktrise Ilze Vazdika, bet Mednieks – pasaulslavenais tenors Aleksandrs Antoņenko.

Bet plkst. 9:25 Klasikā pirmatskaņojumu piedzīvos mūzikas izdevniecības "Upe tuviem un tāliem" audiogrāmatiņa "Reiz circeņiem bij’ veikaliņš". Idejas pamatā ir pasaka, ko pirms gadiem sešdesmit uzrakstījusi poļu bērnu grāmatu autore Lūcīna Leguta (Lycuna Legut) – savulaik to latviski izdevusi arī izdevniecība "Liesma" un tā ieskaņota arī Latvijas Radio.

"Vienkāršais stāstiņš mums kalpo kā nopietns joks – pamudinājums bērniem ieklausīties mūzikā," intervijā “Klasikai” uzsver izdevniecības "Upe tuviem un tāliem" vadītāja Iveta Mielava. "Muzikālos iestarpinājumus tīšām esam atstājuši minūtes garumā, nevis tikai pārdesmit sekunžu garus, un bērniem vajadzēs sevi mazliet piespiest tos noklausīties. (..) Tas ir nopietns joks, pamudinājums – pirms tu gribi spēlēt uz skatuves, tev būs mazliet jāiemācās tos instrumentus arī spēlēt. Audio pasakas muzikālais skaistums ir tas, ka circeņi, Mušas bērniem piedāvājot šos mūzikas instrumentus, paši arī tos spēlē: circeņu rokās atdzīvojas gan trompetista Jāņa Porieša spēle, gan Intas Villerušas klavierspēle, te dzirdama arī Ilga Reizniece un bungas. Kopumā dzirdami vairāk nekā desmit instrumenti."

Kaut arī Latvijas Radio fonotēkā ir pieejams šī stāsta ieraksts, audio grāmatai teksts ierakstīts no jauna. Stāstu stāsta Gundars Āboliņš, bet circeņu, Mušas un viņas bērnu lomās izdzīvojas Toms Treinis, Elizabete Marija Brante un Jaunā Rīgas teātra aktieru kursa studenti Sabīne Tīkmane un Gerds Lapoška. Ieskaņošanu veicis Normunds Deinats.

 

Informāciju sagatavoja:

Ieviņa Ancena

Latvijas Radio Komunikācijas un multimediju daļas

interneta redaktore

Mob. tālr.: 26337544

E-pasts: ievina.ancena@latvijasradio.lv

 

Indra Zomerovska

Latvijas Radio Komunikācijas un multimediju daļas

galvenā sabiedrisko attiecību speciāliste

Tālr.: 28808589

E-pasts: indra.zomerovska@latvijasradio.lv