Sestdiena, 2024. gada 25. maijs

Vārda diena: Junora, Anšlavs

Latvijas Sabiedriskie Mediji

Preses relīzes

Latvijas Radio “Radioteātrī” gaidāmi vairāki pirmatskaņojumi

Latvijas Radio “Radioteātris” saviem klausītājiem sagatavojis vairākus jaunumus. No 25. līdz 27. janvārim pirmatskaņojumu „Radioteātrī” piedzīvos Lauras Vinogradovas romāna „Upe” dramatizējums. Savukārt, no 6. februāra četras svētdienas pēc kārtas “Radioteātris bērniem” skanēs bērnu sacerējumi – Latviešu valodas aģentūras radošā konkursa “Mans grāmatplaukta stāsts” darbi.

Lauras Vinogradovas garstāsts “Upe”, kā saka paši izdevēji, ir smeldzīgs, emocionāli bagāts un literāri augstvērtīgs vēstījums par savas vietas un piepildījuma meklējumiem dzīvē. Tagad stāsts par grāmatas galveno varoni Ruti izskanēs arī Latvijas Radio “Radioteātrī”. Dramatizējuma autors ir Dzintars Tilaks, skaņu režisore Kristīne Zolotorenko, bet režisors Intars Rešetins. “”Upe” ir brīnišķīgs darbs, un jūtams, ka darba autorei tas ir arī ļoti personisks. Mēs šobrīd dzīvojam vēsturiskā pārmaiņu laikā, tieši tādēļ izvēlējos iestudēt darbu par cilvēciskajām attiecībām. Mans aicinājums ir novērtēt to, kas mums ir, un atcerēties, ka varam paļauties uz sevi un saviem mīļajiem. Lai gan tas ir skaudrs stāsts, tomēr ar pozitīvu vēstījumu,” tā režisors Intars Rešetins.

Kā norāda pats režisors, tad iestudējuma aktieru sastāvs ir teicams. Lomās: Katrīne Pasternaka, Ilze Ķuzule-Skrastiņa,  Inga Misāne, Raimonds Celms, Viljams Grasbergs, Ainārs Ančevskis, Uldis Anže, Normunds Laizāns, Indra Burkovska, Egons Dombrovskis,  Ilze Pukinska un Intars Rešetins. “Ir bauda strādāt ar tik profesionāliem aktieriem. Strādāt ar “Radioteātri” vienmēr ir notikums arī man pašam. Manā sirdī “Radioteātrim” vienmēr atradīsies vieta. Ne visi šajā laikā var aizbraukt uz teātri, bet, ja caur radio varam kādu “aizvest uz teātri”, tad tā ir unikāla iespēja,” atzīst Rešetins. “Upe” dramatizējumu trīs daļās varēs dzirdēt no 25. līdz 27. janvārim plkst. 22.05 Latvijas Radio 1 ēterā.

Latvijas Radio “Radioteātrī” gaidāms vēl kāds īpašs pirmatskaņojums – sadarbībā ar Latviešu valodas aģentūru izskanēs skolēnu radošo darbu konkursa “Mans grāmatplaukta stāsts” labāko sacerējumu lasījumi. Tie skanēs četras svētdienas pēc kārtas no 6. februāra plkst. 10.35 Latvijas Radio 1 ēterā raidījumā “Radioteātris bērniem”.

 

Latviešu valodas aģentūra jau piecpadsmit gadus Eiropas Valodu dienā izsludina ikgadējo radošo darbu konkursu skolēniem. 2021. gada konkursa tēma bija “Mans grāmatplaukta stāsts”. Kopumā tika saņemti 1090 darbi – esejas, dzejoļi, domraksti un zīmējumi gan no Latvijas, gan latviešu skolām ārzemēs. Skolēnu labākie darbi tiek izdoti grāmatās. Šī ir jau piecpadsmitā grāmata skolēnu radošo darbu sērijā, un šajā grāmatā publicēti 417 skolēnu darbi.

 

“Mans grāmatplaukta stāsts” lasījumu režisors ir Valdis Lūriņš, komponists Valdis Zilveris, bet skaņu režisors Andis Ploks. Bērnu sacerējumus lasa Laura Siliņa un Uldis Siliņš. Redaktore Dzintra Matuzāle, bet producentes Māra Eglīte un Velga Līcīte-Meldere.

 

“Lasot skolēnu radošos darbus, brīžiem pārņem mulsums. Rodas jautājums, cik autoram ir gadu? Tikai pirmā klase? Apbrīnojami! Tieši tādi ir visi konkursam iesniegtie darbi. Tie ir dažādi – gan reāli stāsti, gan piedzīvojumi, gan aizraujoši un fantastiski domu lidojumi. Viss pašu radīts. Latviešu valodas aģentūra var būt lepna, ka tai ir tik daudz talantīgu “aģentu”. Mēs viņus iepazīsim četros raidījumos Latvijas Radio 1 no 6. februāra,” stāsta režisors Valdis Lūriņš.

 

Par Latvijas Radio „Radioteātri”

 

Radioteātra žanrs Latvijā ir tradīcijām bagāts – 1926. gada 17. decembrī notika E.Vulfa viencēliena „Pielūdzēji” pirmizrāde. Šo asprātīgo komēdiju dzejā izpildīja izcilā latviešu teātra runas pedagoga Zeltmata kursu audzēkņi.  Tomēr par pirmo, īpaši jaunajam mākslas žanram radītu viencēliena lugu „Pēc pirmā mītiņa” jāpateicas Rūdolfam Blaumanim, un tādēļ par „Radioteātra” dzimšanas dienu tiek uzskatīts 1927. gada 17. augusts. Daudzu desmitu gadu garumā radio studijās talantu ir demonstrējuši sava laika slavenākie aktieri un režisori. „Radioteātra” ilggadējā vadītāja ir Māra Eglīte.

 

Papildu informācijai:

Liene Pālēna

Latvijas Radio

Galvenā sabiedrisko attiecību speciāliste

Tālr.: 26104145

E-pasts: liene.palena@latvijasradio.lv