Svētdiena, 2024. gada 26. maijs

Vārda diena: Varis, Eduards, Edvards, Edvarts

Latvijas Sabiedriskie Mediji

Preses relīzes

Labdarības maratons “Dod pieci!” šogad veltīts ukraiņu bēgļu bērniem

Solidarizējoties ar ukraiņu tautu, kas Krievijas sāktā kara dēļ spiesta doties bēgļu gaitās, sabiedrisko mediju labdarības maratons “Dod pieci!” šogad aicinās sabiedrību atbalstīt Latvijā nonākušos ukraiņu bērnus. Maratona laikā saziedotie līdzekļi caur Ziedot.lv nonāks Ārkārtas palīdzības fondā, lai sniegtu tiešu palīdzību bērnu pamatvajadzību nodrošināšanai – skolas piederumu un datoru iegādei, veselības uzlabošanai un psiholoģiskajam atbalstam, ziemas apaviem, apģērbam un citām akūtām lietām. Sabiedriskie mediji caur „Dod pieci!” formātu turpinās izgaismot Ukrainas kara bēgļu traģiskos stāstus, mudinot palīdzēt bēgļiem cieņpilni izdzīvot laiku, kurā piespiedu kārtā nācies pamest savu ģimeni, mājokli, skolu, darbu.. it visu ierasto.

 

Labdarības maratons “Dod pieci!” jau devīto gadu notiks īsi pirms Ziemassvētkiem, no 16. līdz 22. decembrim, teju nedēļas garumā raidot no īpašas stikla studijas pilsētvidē, Doma laukumā. Latvijas Radio 5 – pieci.lv dīdžeji 24/7 režīmā dalīsies ar cilvēku pieredzes stāstiem, ekspertu viedokļiem un atskaņos ziedotāju izvēlētas dziesmas, iestājoties par pārmaiņām sabiedrībā. „Dod pieci!”  rīko Latvijas Radio ciešā sadarbībā ar Latvijas Televīziju, sabiedrisko mediju portālu LSM.lv un ilggadējo ziedojumu partneri – labdarības organizāciju Ziedot.lv.

 

Aptuveni trešā daļa no ukraiņu bēgļiem Latvijā – bērni

Labdarības maratons „Dod pieci!” šogad solidarizēsies ar ukraiņu tautu un tām kara šausmām, ko tā piedzīvo, cīnoties par savu un mūsu visu brīvību, tādējādi mudinot Latvijas sabiedrību apzināties, ka, par spīti mūsu daudzajām problēmām, mums pašlaik ir privilēģija dzīvot miera apstākļos, un, palīdzot ukraiņiem, mēs patiesībā palīdzam arī paši sev.

Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) dati liecina, ka  Eiropa šobrīd piedzīvo lielāko bēgļu krīzi kopš Otrā pasaules kara – šobrīd Eiropā atrodas vairāk nekā 7,4 miljoni ukraiņu bēgļu, bet kopumā no Ukrainas, kopš kara sākuma 24. februārī, pasaulē bēgļu gaitās devušies aptuveni 12 miljoni cilvēku. Gandrīz puse no tiem ir bērni. Pēc ANO datiem Latvijā šobrīd atrodas teju 39 tūkstoši ukraiņu bēgļu (dati uz 26.09.2022). Pēc Iekšlietu ministrijas aplēsēm aptuveni 30% no visiem ukraiņu bēgļiem Latvijā ir bērni, lielākoties no 2-17 gadu vecumā. Latvijas skolās un bērnudārzos šajā septembrī mācības uzsāka vairāk nekā 3000 ukraiņu bērnu, bet daļa bērnu turpina mācības attālināti savās līdzšinējās mācību iestādēs Ukrainā.

 

„Mums jāatceras, ka aiz katras statistikas stāv dzīvi cilvēki ar savām vajadzībām. Šogad labdarības maratons „Dod pieci!” runās par globālu problēmu, bet ziedojumus vāksim tās lokālajām sekām – Krievijas iebrukums Ukrainā katrā no mūsu dzīvēm ir jau šobrīd atstājis neizdzēšamas pēdas, un mums visiem kopā ir jāsaprot, kā dzīvot tālāk,” norāda Latvijas Radio 5 – Pieci.lv dīdžejs un labdarības kustības “Dod pieci!” aizsācējs Latvijā Toms Grēviņš.

 

Iepazīstieties – Darina un viņas meitas

 

Mūziķe, ukraiņu nacionālā instrumenta – bandūras – virtuoze Darina Leleko kopā ar savām divām meitām – četrgadīgo Uļjanu un desmit gadus veco Mariju, Latvijā atrodas kopš marta vidus, kad bija spiestas pamest savu mājvietu Mikolajivā, Ukrainā un doties bēgļu gaitās. Darinas vīrs palika Ukrainā aizstāvēt savu zemi. Darina šobrīd dzīvo Siguldā un ikdienā veic ar mūziku nesaistītu darbu, bet brīvos brīžus atvēl muzicēšanai, lai iepazīstinātu Latvijas klausītājus ar bandūras spēli un ukraiņu dziesmām. Lai gan ģimene ir ļoti pateicīga Latvijas iedzīvotājiem par sniegto palīdzību, viņi neatmet cerību drīz atgriezties mājās. „Sākumā šķita, ka jau maijā dosimies mājās. Maijā domāju, ka gan jau septembrī. Pienāca septembris, un aizvien esam šeit, jo vismaz šobrīd mums vēl nav kur atgriezties,” stāsta Darina. Četrgadīgā Uļjana ikdienā apmeklē bērnudārzu, bet 10 gadus vecā Marija šobrīd attālināti turpina mācības skolā Ukrainā. „Kad ieradāmies Latvijā, Marija uzsāka mācības latviešu skolā, bet tomēr sapratām, ka gan mācību programmas dēļ, gan valodas barjeras dēļ viņai vieglāk būs turpināt mācības attālināti,” turpina Darina. Viņa norāda, ka abas meitenes apzinās, kas notiek viņu zemē, ko nozīmē karš un ļoti ilgojas atkal satikt tēti. „Esmu pateicīga, ka manas meitas karu klātienē pieredzēja tikai 10 dienas. Bet tāpat ikviens bērns, kas to ir pieredzējis, gūst psiholoģisku traumu. Latvijā šobrīd atrodas daudzi ukraiņu bērni, kam ir nepieciešama palīdzība – vai tas būtu dators, lai varētu mācīties, vai ziemas zābaki, vai kāda nometne, kur viņi atkal var sajusties kā bērni, nevis kara bēgļi,” tā Darina Leleko.

Ziedojumi sniegs tiešu atbalstu ukraiņu bēgļu ģimenēm

Ziedot.lv vadītāja Rūta Dimanta stāsta, ka viss labdarības maratonā „Dod pieci!” saziedotais nonāks Ārkārtas palīdzības fondā, lai sniegtu tiešu un konkrētu palīdzību katrā individuālā gadījumā. „Krievijas armija ir sagrāvusi ukraiņu dzīves, mājas un ģimenes. Visiem Ukrainas bērniem ir nolaupīta bērnība. Tēvi palikuši aizstāvēt dzimteni, bet māmiņas ar bērniem, mērojot tūkstošiem kilometru, devušās bēgļu gaitās. Dzīve Latvijā ir jāsāk no nulles – pagaidu mājoklis, pagaidu darbs, pagaidu skola un draugi. Tam klāt nāk neziņa, kad varēs atgriezties Ukrainā un vai būs mājas, kur atgriezties. Labdarības maratons “Dod pieci!” palīdzēs izprast, kā tas ir – bērna acīm pieredzēt karu, kā arī sniegs tiešu palīdzību ukraiņu bēgļu bērniem Latvijā,” stāsta Rūta Dimanta.

Kā ik gadu, arī šogad labdarības maratonā saziedotie līdzekļi 100 % apmērā tiks veltīti ziedojuma mērķim. Projekta realizēšanas un administrēšanas izmaksas no ziedotāju naudas netiek finansētas.

 

Saturs ukraiņu bēgļu atbalstam jau no oktobra

Latvijas Radio nākamo mēnešu laikā īpaši pievērsīsies šī gada labdarības maratona „Dod pieci!” tēmai gan izpētot valsts atbalsta sistēmu Ukrainas bēgļiem Latvijā, gan identificējot iespējamos trūkumus un rosinot pārmaiņas, lai bēgļiem Latvijā būtu iespējama cieņpilna dzīve. Tāpat Latvijas Radio stāstīs Latvijā nokļuvušo ukraiņu bērnu stāstus, parādot viņu ģimeņu pieredzes un vajadzības. Caur pieredzes stāstiem klausītāji varēs uzzināt arī par tiem Latvijas iedzīvotājiem, kuri dažādos veidos palīdz bēgļiem – darbojas kā brīvprātīgie, uzņem savās mājās ukraiņu ģimenes, tādējādi mudinot arī citus iesaistīties atbalsta mehānismos vai pavadīt laiku kopā ar ukraiņiem.

Tēmu pētīs un stāstus veidos arī Latvijas Televīzijas Ziņu dienests. Maratona norises laikā Latvijas Televīzijā ik dienu būs skatāmas translācijas no stikla studijas, ikvienam būs iespēja tiešraidē sekot līdzi arī “Dod pieci!” atklāšanai un noslēgumam.

 

Par labdarības maratonu “Dod pieci!”

Ik gadu labdarības maratons aktualizē kādu sabiedrībā nozīmīgu tēmu un atbalsta tās sabiedrības grupas, kurām tas ir patiesi nepieciešams. Ziedojumi līdz šim ir novirzīti vientuļiem senioriem, bērniem ar īpašam vajadzībām, vēža slimnieku sociālajai rehabilitācijai, atbalsta programmai ģimenēm, kuras vēlas audzināt bērnus no bērnu namiem, jauno vecāku mācību programmas izveidei un veselīgas piesaistes veidošanai,  neārstējami slimu cilvēku aprūpei un speciālās pārtikas iegādei, vardarbības mazināšanai ģimenēs, kā arī vides uzlabošanai cilvēkiem ar redzes, dzirdes un kustību traucējumiem.

Labdarības maratona virsmērķis ir cilvēciskāka vide – katrs “Dod pieci!” stāsts ir par to, kur mums kā sabiedrībai ar sevi vēl jāstrādā.

Labdarības maratons “Dod pieci!” ir daļa no starptautiska projekta “Serious Request”, kurā dažādās Eiropas valstīs radiodīdžeji nedēļu raida no īpašas stikla studijas, pievēršot uzmanību konkrētai labdarības maratona izraudzītai grupai vai sabiedriski nozīmīgai tēmai. Ikviens tiek aicināts ziedot līdzekļus apmaiņā pret mīļāko dziesmu radio ēterā. Latvijā šo tradīciju iedzīvināja Latvijas Radio 5 – Pieci.lv radošā komanda.

 

Papildu informācija:

Liene Pālēna

Latvijas Radio

Galvenā sabiedrisko attiecību speciāliste

Tālr.: 26104145

E-pasts: liene.palena@latvijasradio.lv