Jau vairāk kā 30 gadus darbojas 3D printeri, bet tikai pēdējos gados tā pielietošana kļuvusi jau ikdienišķa.

Šobrīd ar 3D printeri var izveidot un izdrukāt ne tikai detaļas iekārtām, bet pat arī mājas. 2013. gadā Masačūsetsas Tehnoloģiju institūtā izveidoja labaratoriju priekš inovatīva risinājuma - 4D printeriem.

Šie 4D printeri izmanto 3D printeru tehnoloģiju, bet spēj izdrukāt detaļas, kuras pašas ārējās vides iespaidā maina savu vizuālo formu.

Šo 4D printeru tehnoloģiju salīdzina ar japāņu origami papīra locīšanas tehniku, detaļa pati maina, salokās vai pārveidojas līdzīgi kā origami.

Šie printeri izmanto multimateriālu printēšanu, piemēram, polimēru un hidrogēlu. Tiek izmantota speciāla programmatūra, kas spēj izveidot simulācijas printējamai detaļai, lai izdrukājot un iedarbojoties uz šiem materiāliem, tā spētu pārveidoties par citu detaļu vai formu. Piemēram, hidrogēla detaļas maina formu ūdens vidē, bet atkarībā no materiāla šīs detaļas spēj mainīt formu gravitācijas, temperatūras, elektrības vai citu ārējo faktoru iespaidā. 

Ar šiem 4D printeriem nākotnē būs iespēja printēt audus biomedicīnas vai robotu tehnoloģiju vajadzībām, veidot mēbeles, kuras spēj mainīt formu un transformēties, vai detaļas kosmosa tehnoloģiju iekārtām.