Ik gadu īsi pēc Jāņiem aptiekās ir vērojamas garas rindas. Līgotāji cīnās ar pēcsvētku sekām, ko bieži vien izraisa neuzmanība ugunskuru vai grilu tuvumā, bīstamas izklaides uz ūdens, pārēšanās, kā arī insektu un dzīvnieku kodumi. Tāpēc "Vesels pieci" pirms līgošanas dalās ar padomiem, kā izvairīties no traumām svētku laikā. 

Esi uzmanīgs ar ugunskuru un degmaisījumiem

Atrodoties pie uguns vai grila, īpaši uzmanīgi esiet, lietojot speciālo degmaisījumu. Viena neveikla kustība ar šo šķidrumu var radīt apdegumus un traumas. Pārliecinieties, vai jūsu mājas aptieciņā ir līdzekļi pret apdegumiem.

Atcerieties, ka ap ugunskura vietu ir jāuzrok zeme, lai liesmas nevarētu izplatīties pa sauso zāli vai krūmiem. Mediķi atgādina, ka Latvijā kurināt ugunskurus mežā ir aizliegts. Sagatavojot vietu ugunskuram, neaizmirstiet tuvumā nolikt spaini ar ūdeni gadījumam, ja rodas kāda ārkārtas situācija, un ugunskuru vajag ātri nodzēst.

Farmaceiti atgādina, ka īpaši jāuzmana mazgadīgi bērni. Jebkura ķīmiska šķidruma iedzeršana var nopietni traumēt bērna iekšējus orgānus. Ja ir konstatēts, ka iedzerts degmaisījums vai cits ķīmisks līdzeklis, nekādā gadījumā nedrīkst izraisīt vemšanu, jo šāda rīcība var vēl vairāk palielināt risku šķidruma iekļūšanai plaušās un novest pat pie letāla iznākuma.

Nepeldies, ja esi lietojis ko grādīgu

Mediķi atgādina, ka peldēties alkohola reibumā nav mazāk riskanti, kā vadīt automašīnu. Sākumā alkohola iespaidā asinsvadi paplašinās, bet aukstā ūdenī tie momentā sašaurinās, un tas var izraisīt sirds trieku, krampjus vai samaņas zudumu. Tad var noslīkt pat šķietami pilnīgi vesels un gados jauns cilvēks. Vajadzētu izvairīties iet peldēties vienatnē vai mazpazīstamā vietā.

Insektu kodumi

Vienlaikus Jāņu naktī, meklējot "papardes ziedu", jāatceras par to, ka mežā vai krūmājā sastopamas arī ērces, odi un čūskas. Atrodoties brīvā dabā, būtu vērtīgi turēt pie rokas pretinsektu līdzekli. Mitrie smidzinātāji ir efektīvāki par pretinsektu aerosoliem, jo, nokļūstot ādā vai apģērbā, tie ilgāk saglabā insektiem nepatīkamu vai atbaidošo smaku.

Pārtikai ir nozīme

Īpašu piesardzību farmaceiti aicina ievērot, izvēloties pārtiku svētku galdam. Aizraujoties ar daudzveidību veikalu plauktos, mēs bieži uz svētku galda liekam visu - gan zivis un gaļu, gan dārzeņus un alkoholu. Rezultātā mūsu kuņģis vienkārši piesaka streiku un atsakas sagremot visu, ko apēdam gada īsākajā naktī. Lai izvairītos no nepatīkamas situācijas, iesākām paņemt līdzi bezrecepšu fermentu medikamentus. Neēdiet arī pārāk daudz salda, sāļa un cepta reizē, kā arī nelietojiet medikamentus kopā ar alkoholu!

Farmaceiti brīdina arī par piesardzību ar "vakardienas ēdieniem". Ja parādās paaugstināta ķermeņa temperatūra, caureja, slikta dūša, vemšana vai sāpes vēderā, jāvēršas pie dežūrārsta. Ļoti bieži cilvēki pēc pirmās palīdzības vēršas tuvākajā aptiekā, taču jāatceras, ka farmaceits nav ārsts un nevar precīzi noteikt, vai jums ir, piemēram, pārkaršanas sekas vai gremošanas traucējumi. Simptomi šajos gadījumos ir visai līdzīgi, taču sekas pašārstēšanās gadījumā varētu būt arī dramatiskas. Tāpēc laicīgi uzziniet dežūrārsta pieņemšanas laiku jūsu dzīvesvietā vai tur, kur sagaidāt svētkus. 

Ja tomēr notikusi nelaime un gūta smaga trauma, vai pēkšņi pasliktinājies veselības stāvoklis svētku laikā, ātro palīdzību var izsaukt, zvanot 113. Vieglo traumu gadījumā medicīnisko palīdzību var saņemt steidzamās medicīniskās palīdzības punktos. Savukārt, ja svētku brīvdienās nepieciešams mediķa padoms vai konsultācija vieglāku traumu vai saslimšanu gadījumos, padomu varēs saņemt pa Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001.